314

Posteaza experientele tale sau intrebari despre diverse categorii de reparatii ale tacurilor ( pastile, ferule, finisaje .... )

314

Postby madfox » Sat Nov 27, 2010 10:35 pm

Am 314 asta de la Finu caruia i-am scurtat ferula. Acum cand l-am luat de tot, i-am facut frumos pastila, m-am dus sa joc si ce sa vezi. S-a facut valuri, si ciuperca. Ce naiba ? O mai fac o data, la fel. ma hotarasc sa o dau jos, cand ce sa vezi ? Atunci cand am taiat ferula am pus pastila direct desi pe mijloc era doar spuma. Acum pastila pur si simplu intra in ferula. Asa ca am curatat bine, am gasit un creion care era cat de cat la dimensiune, l-am smirgheluit putin si am lipit pe interior cam cat tine ferula. Am pus pastila si pana acum e foarte ok.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: 314

Postby arnydm » Sat Nov 27, 2010 11:30 pm

Coane meseriasu'... am si eu o intrebare: de schimbat ferula te-ai incumeta? Sau mai bine spus crezi ca poti schimba ( evident contracost ) ferula unui shaft si daca da... un pret ceva? Pe langa asta... daca este permisa si o intrebare retorica... care-i treaba cu scurtatu' ca sincer n-am inteles? E shaftu' prea lung? :twisted: :twisted: :twisted:
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: 314

Postby madfox » Sun Nov 28, 2010 10:27 am

arnydm wrote:Coane meseriasu'... am si eu o intrebare: de schimbat ferula te-ai incumeta? Sau mai bine spus crezi ca poti schimba ( evident contracost ) ferula unui shaft si daca da... un pret ceva? Pe langa asta... daca este permisa si o intrebare retorica... care-i treaba cu scurtatu' ca sincer n-am inteles? E shaftu' prea lung? :twisted: :twisted: :twisted:



Scurtatu face lovitura mai rigida si cica micsoreaza deflectia. Microni, da se simte :lol: Am mai schimbat cateva ferule, normale sau de 314. rezultatele nu sunt spectaculoase, de aia nici nu m-am laudat. Am un strung unde lucrez dar nu e pentru chestii din astea. Pentru ce shaft vrei ?
Vjumc face o treaba buna la ferule la Iasi am inteles. trage-i un PM.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: 314

Postby arnydm » Sun Nov 28, 2010 10:39 am

madfox wrote:Scurtatu face lovitura mai rigida si cica micsoreaza deflectia. Microni, da se simte :lol: Am mai schimbat cateva ferule, normale sau de 314. rezultatele nu sunt spectaculoase, de aia nici nu m-am laudat. Am un strung unde lucrez dar nu e pentru chestii din astea. Pentru ce shaft vrei ?
Vjumc face o treaba buna la ferule la Iasi am inteles. trage-i un PM.


Pentru McDermott-ul standard... merci de sfat!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: 314

Postby arnydm » Mon Oct 10, 2016 7:29 am

Știam eu că am mai întâlnit undeva ideea… zilele trecute i-am spus unui amic că o să încerc să-i repar un 314-2 pe care îl prinsese la ușa mașinii pe partea din față, cea cu golul acela pe interior și i se delaminase shaftul. Zis și făcut. Am scos ferula, am băgat înauntru un băț de orhidee, aracet la greu, lipit ferula înapoi, pus pastila la loc și a ieșit un 314-2 plin. Dacă îi convine cum joacă poate îl păstrează. Dacă nu… asta e, oricum îl arunca. :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: 314

Postby madfox » Mon Oct 10, 2016 8:01 pm

LOL merge bine si umplut ... parerea mea :lol: :lol: :lol:
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: 314

Postby arnydm » Mon Oct 10, 2016 9:16 pm

Băi… nu știu cum merge, nu am apucat să dau nici măcar o bilă cu el. Dar… shaftul are o poveste faină cu reparația. Cea mai ciudată fază a fost cu lipitul… am băgat aracet la greu, l-am legat cu sfoară ca să țină și l-am lăsat aproape 2 zile la uscat. Când am tras de sfoară să o desprind am smuls și o mică fâșie, cam 1-1.5 cm de pe o felie… am lipit-o la loc, aproape nici nu se cunoaște. Al naibii de bun aracetul ăsta… :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm


Return to Reparatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron