CM 2018

CM 2018

Postby amabilu » Mon Apr 23, 2018 3:26 pm

Ca tot s a inchis TAC ul sa mai vorbim si de snooker daca mai urmareste cineva, undeva, candva. Prima surpriza s a procreat, se duse jupanul antitr, odihneasca se un pic. Era sa pice si Ronel dar si a revenit ca Hopa-Ronica. Vad ca i au imbarligat pe chinezi sa se canibalizeze intre domniile dumnealor, asa e cu tragerile la sorti,corecte, un fel de 6 din 49 unde premiile cele mari se castiga fix de Craciun si Paste. Las ca e buni banii mandarinilor, daca tot plateste macar sa nu i retinem prea mult la Crucible ca poate au alte treburi: pirogravura, traforaj, sa devina prima economie din lume, etc.

Ca tot vorbeam de Ronnie, daca nu pune ciresica pe cel mai bun sezon al lui ever ca number de turneuri, greu de crezut ca va mai periclita in anii urmatori recordul lui Hendry. Eu, unul, sunt curios.

Cine vrea sa se bage in seama cu o parere despre fratele mai pricopsit al biliardului, sa nu astepte invitatii printate ca nu e botez. Eventual pronosticuri.
Last edited by amabilu on Sat Apr 28, 2018 10:32 pm, edited 1 time in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campeonatu mondialu doo mii opspe

Postby AlexandruM » Mon Apr 23, 2018 4:13 pm

Nu ar trebui sa fie Campionatul Douazeci Optsprezece?

Eu zic ca Ronnie nu il ia (desi as vrea sa o faca), iar castigatorul va fi cineva din divizia de mijloc a snookerului.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Campeonatu mondialu doo mii opspe

Postby madfox » Mon Apr 23, 2018 6:23 pm

Mi-ar place sa fie Ronnie sau Luca Brecel dar merg pe un chinez ala micu Lyu parca
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Campeonatu mondialu doo mii opspe

Postby amabilu » Mon Apr 23, 2018 7:40 pm

Cred ca Ronnie are sanse mari, are un sezon extraordinar, niciodata nu a castigat 5 turnee pe sezon( cred ca nu gresesc,5 a luat anul asta, nu?) si pare a avea un mental foarte puternic. Selby e pa, Murphy a updatat si el surpriza unei eliminari si cine sa opreasca racheta? Doar unul care sa faca jocuri de mare exceptie. Categoric, singurul inamic al lui Ronnie e tot Ronnie dar anul asta parca nu se mai dedubleaza si pare in mare forta mentala.

Sper la o surpriza, sa mai castige si sarmanii, nu inteleg conceptia ca unul singur sa ia totul`in vecii vecilor. Pana la urma nu e nici mama, nici tata, nici cumatru. Sunt fan Selby dar m am bucurat ca a luat o pe coaja, a castigat anul trecut, sa mai lase si pe altii.

Eu as merge pe Ding la pronostic, daca are jocul la el cred ca are experienta si maturitatea sa devina campion mondial.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campeonatu mondialu doo mii opspe

Postby catalinusbv » Tue Apr 24, 2018 9:10 am

Asa este, 5 a luat sezonul asta.Traseul pare accesibil pe partea lui de tablou.
Ar fi frumos sa ia un outsider. Nu cred ca poate chiar sa castige, dar il vad pe Kyren Wilson sa ajunga destul de departe. A avut un sezonu destul de bun, din pacate (pentru el) toate cele 3 finale jucate le-a pierdut.
Player: Mezz EC7-C + WX700/HybridPro II
Break: Mezz PowerBreak Kai + DeepImpact II
Jump: iQ Cues Jump
Case: Hard Case 2/4
Exceed 4" Extender


There's always a shot ... you just have to find it.
catalinusbv
Jucator
 
Posts: 60
Joined: Wed Apr 27, 2016 10:11 am

Re: Campeonatu mondialu doo mii opspe

Postby Cristi » Tue Apr 24, 2018 11:50 am

Ronnie s-a schimbat mult in bine de cativa ani, mai exact de cand lucreaza cu Steve Peters, iar mai nou si-a schimbat si stilul de viata si alimentatia, alergand zilnic si avand o nutritionista (Rhiannon Lambert). Daca va continua asa il vad depasind mai toate recordurile lui Hendry (nici nu au mai ramas prea multe).

Legat de acest turneu, dupa parerea mea in partea superioara a tabloului va ajunge in finala Higgins sau J. Trump, mai ales ca favoritul Selby a iesit din turneu prematur.
Iar in partea de jos Ronnie e favorit si prevad o semifinala cu Ding.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Campionatul mondial 2018

Postby amabilu » Wed Apr 25, 2018 10:36 pm

Asa este, pare un cu totul alt Ronnie.Nu i au ramas lui Hendry multe recorduri dar unul dintre ele este esential si probabil Ronnie ar fi frustrat daca nu l ar egala macar.

Dar nimeni nu pariaza pe Donald Trump desi in ultimii ani era printre marii favoriti. Asta, dimpotriva, parca s a schimbat in rau.

Totusi, noul val intarzie sa confirme, practic niciunul aparut in ultimii ani nu s a consacrat drept mare jucator avand cateva trofee la activ.

Oricum, e cea mai mare sarbatoare a snookerului si sper la un spectacol frumos si palpitant.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campeonatu mondialu doo mii opspe

Postby madfox » Sun Apr 29, 2018 9:17 am

S-a curatat si Ronnie ... Si micul Lyu personal nu mai am favoriti :lol: :lol: :lol: Se vorbeste pe afara ca anul asta sunt buzunarele mult mai mari. A observat cineva ???
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: CM 2018

Postby catalinusbv » Mon Apr 30, 2018 9:56 am

Si mie mi s-a parut ca s-a umblat la buzunare. Am observat cateva lovituri ce nu erau cadrate chiar bine, dar au intrat.
Spre exemplu bila galbena bagata din jumatatea inferioara la buzunarul lateral dreapta de Ali Carter prin ultimele jocuri in meciul cu Ronnie.
Mi-ar placea doua semifinale Kyren Wilson - John Higgins si Ding Junhui - Mark Williams, cu o finala Wilson - Williams.
Last edited by catalinusbv on Thu May 03, 2018 8:34 am, edited 1 time in total.
Player: Mezz EC7-C + WX700/HybridPro II
Break: Mezz PowerBreak Kai + DeepImpact II
Jump: iQ Cues Jump
Case: Hard Case 2/4
Exceed 4" Extender


There's always a shot ... you just have to find it.
catalinusbv
Jucator
 
Posts: 60
Joined: Wed Apr 27, 2016 10:11 am

Re: CM 2018

Postby amabilu » Mon Apr 30, 2018 1:09 pm

Asta e ronnie, paradoxal, castiga turnee cu meciuri primul la 4 sau 5 si in sezonul in care dovedea un mental puternic s a curatat prematur. Ideea e ca sansele de a egala recordul lui Hendry scad exponential de la an la an. Daca ma intrebati pe mine nici recordul asta a lui hendry nu e cine stie ce in comparatie cu cele 18 titluri ale lui Joe Davis, 8 ale lu frac-su, Fred davis, sau 8 ale lui John Pulman. Alea recorduri :)

Mi a placut meciul dintre haiosii Williams si Milkins, astia mai umanizeaza un pic snookerul. Sau McGill. Imi pare rau de roscovanul asta, acum cativa ani il comentam drept marea revelatie, parca i am dedicat si un topic, acum il vad vizibil imbatranit si fara sa fi confirmat . Pacat de dansul!

As fi spus ca Ding pare favorit dar ceva imi spune ca nici asta nu e prieten cu Constanta si daca nu esti constant te poate curata unul mai slab aflat intr o zi buna. Niciunul nu are un snooker premium la el si spun ce am spus in ultimii ani, ca e un alt campionat slab. Cei de top sunt ruginiti sau cu snookerul de rezerva si generatia urmatoare inca nu a confirmat. Poate Wilson?

Preferatii mei sunt williams, Higgins, ding dar cum niciunul dintre ei nu mi e ruda/cumatru, sper sa castige cine nu a mai castigat, personal nu sunt adeptul inlocuirii clantelor de aur cu cele de platina prin casele lor . Astia au castigat zeci de turnee, sa mai castige si altii.

Cand ajungem la ultimii 8 sa bagam si niste pariuri.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Next

Return to SNOOKER

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests